Årsberättelse 2018

Ny tränare, cupframgång, serieledning, bottenstrid och avslutningsvis en snopen cupförlust. Året 2018 var sannerligen ett år med många ansikten för Lokomotiv Blackeberg. I ett förhållandevis kort alster ska vi nu försöka bena ut vad som egentligen hände under detta fotbollsår som nu gått till ända.

Ny tränare
I slutet av 2017 satt delar av den gamla tränarstaben samt delar av styrelsen ned med Lars "Lasse" Nyberg och gjorde klart med honom som tränare till 2018. Ett år har snart gått sedan dess och vi kan konstatera att det blivit ett lyft för föreningen. Lasse har bidragit med energi och helt andra infallsvinklar till hur han ser på fotboll, vilket gynnat laget.

Spelaromsättning
Några få spelare försvann inför året och Carl Lexenberg lämnade Stockholm för studentliv uppe i Umeå under sommaren. Samtidigt har laget förstärkt under året. Richard Tronstad kom sent under 2017. Tarek Atoura och Vandad Ahmedi förstärkte under försäsongen. Jesper Edholm kom in under våren och har sedan dess gjort succé (årets rookie). Jonathan Holm och Payraw "Pajen" Farhad anslöt efter sommaruppehållet och Axel Oljons tillkom under hösten. En redan stor trupp vid starten av 2018 (27 spelare) växte sig alltså ännu större under året och det ser lovande ut ur den aspekten inför 2019.

Skador
Här förtjänar förstås Emil Nidén ett hedersomnämnande. Emil gjorde en ansats till comeback 2018 efter att ha tagit paus från fotbollen då han haft problem med ett evigt felande knä. I en träningsmatch mot FK Bromma på försäsongen åkte Emil på en otäck skada. I ett "motlägg", där motståndaren gick in riktigt fult och Emil hade en ofördelaktig vinkel, åkte han på någon form av fotfraktur. En vidrig skada på alla sätt och vis och Emil har numera tagit beslutet att för gott lägga skorna på hyllan. I övrigt var det ett genomsnittligt år sett till skador - alltså en hel del som ställde till det för laget. Mest märkbart var att Kristian Andersson fick problem med brosk i ena knät efter att ha gjort en strålande vårsäsong (sju mål, fyra assist). Utöver Kristians skada var det sedvanliga tvåveckorskavanker på Henrik Fälldin, Olle Nyberg, Mohamed Messaoud, Jesper Nyman m.fl.

Cupspelet
Efter att hösten 2017 vunnit de två inledande cupomgångarna inledde Loket tävlingsspelet 2018 med att vinna en rafflande straffläggning mot Ösmo i minusgrader och snöstorm. I omgång fyra stod Loket länge upp mot Vendelsö men fick till slut se sig besegrade mot ett fantastiskt duktigt motståndarlag. Bollinnehavet i den matchen kan nog ha varit Lokets lägsta någonsin (ca 15 procent), men ack vilken kämpainsats det var. Vendelsö vann match efter match i cupen efter detta och slutade på en hedrande andraplats och är därmed kvalificierade för spel i Svenska Cupen 2019. I höstspelets första omgång stod Loket för en av sina mest imponerande upphämtningar någonsin. Efter att ha satt handikappstraffen tappade man till 1-3 mot Fittja IF, som kommer spela i division 4 till nästa år. Men Loket reste sig och efter mål och assist av mittbacken Jesper Edholm löste laget en straffläggning vilken man vann efter att Joakim Dahlgren blivit stor matchvinnare. I omgång två åkte Loket dock snöpligt ut mot Apollon Solna. Trots ledning i halvtid med 1-0, tappade man till 1-2 efter paus och det blir således inget cupspel våren 2019.

Seriespelet
Loket inledde seriespelet starkt. Först stod man för en urladdning i seriepremiären med 3-2 mot Tensta IK där Kristian Andersson satte alla tre mål. Detta följde man upp med vinst borta mot Apollon Solna där Olle Wengelin var stor segerorgainsatör med två mål från sin mittbacksposition. När laget i tredje omgången höll tätt och vann med 1-0 mot Baloch började många drömma om en säsong i framgångens tecken. När laget kom till Råsunda IP under den rådande värmeböljan i maj var det därför alltså som serieledare. Ordet käftsmäll känns lindrigt för att beskriva hur det kändes när Råsunda körde över Loket med hela 6-1. I matchen efter väntade Qaran borta, på ett tokvarmt Knutby BP. Trots ledning med 1-0 tappade Loket till 1-3 och toppstriden började rinna laget ur händerna. Resten av våren var en enda lång förlustsvit undantaget vinst hemma mot Stockholm Midia. På näthinnan finns såklart vårens sista match där mot Klassens IF. Loket hade en sargad trupp, detta var enda gången man behövde "låna in" icke aktiva truppspelare. Trots detta hade man ledningen med 2-0 en bit i andra halvlek mot blivande seriesegraren. En rejäl kollaps senare och Klassens hade vunnit med 4-2.

Höstsäsongen började i samma ände som vårsäsongen slutade. Återigen ledning med 2-0 mot Klassenns men i slutändan noll poäng in på kontot för Loket, förlust 2-3. Omgången efter åkte Loket till Ärvinge BP för att möta Stockholm Midia. En på förhand oerhört viktig match. Efter att ha varit i underläge med 0-2 stod man för en rekordsnabb vändning. Mellan minut 67 och 77 vände Loket till 4-2 efter bland annat ett drömmål av Christoffer Sjölander. Dessutom var Midia decimerat till 10 man efter en utvisning. Loket svarade då återigen för en sanslös kollaps. Midia reducerade med fem minuter kvar och på stopptid satte de dit 4-4. När Loket sedan i omgången efter förlorade hemma mot Polonia var man rejält indraget i bottenstriden. Ny match mot Olympique Rissne väntade. Ännu en gång föll man ihop helt. Efter att ha haft ledning med 3-1 tappade Loket till 3-4 i matchens slutskede.

Vid denna tidpunkt var Loket rejält indragna i bottenstriden och det krävdes en rejäl uppryckning. Den uppryckningen kom mot Qaran, som slutade tvåa i tabellen. Oscar Hallberg brunkade in matchens enda mål och Loket kunde andas ut. Senare samma vecka ramlade det in tre skrivbordspoäng efter att Lokets anmälan mot Rissne gått igenom (de hade spelat med otillåtna spelare). Där och då kändes hotet om nedflyttning avlägset och man kunde andas ut. Av bara farten vann man sedan tre av de fyra sista matcherna och slutade på en fjärdeplats i tabellen. Olympique Rissne blev uteslutna efter sista omgången spelats. De hamnade därför sist men deras matchresultat kvarstod i tabellen.

Tabellen
Klassens IF 44p
Qaran IKF 38p
Polonia Falcons FF 33p
IF Lokomotiv Blackeberg 28p
Råsunda IS 25p
Apollon Solna FK 25p
Stockholms IF Midia 18p
FC Baloch 13p
Tensta IK 13p
Olympique Rissne FC uteslutet

Kommentar:
Trots serieledning efter tre omgångar samt att Loket tog flesta poäng av alla lag de sista sex omgångarna landade man på en fjärdeplats. Under nio omgångar var man alltså seriens bästa lag. Problememet var att på de nio omgångarna där emellan (omgång 4-12) tog man endast fyra poäng.

Statistiktopparna
Skytteligan
Fredrik Ohlin 11
Mohamed Messaoud 8
Kristian Andersson 7
Erik Ekengren 4
Christoffer Sjölander 4

Assistligan
Fredrik Ohlin 6
Jesper Nyman 6
Mohamed Messaoud 6
Christoffer Sjölander 5
Kristian Andersson 3
Mårten Nyberg 3

Busligan (utvisningar+varningar)
Joakim Dahlgren 1+3
Tarek Atoura 1+2
Olle Nyberg 1+1
Mohamed Messaoud 1+1
Oscar Hallberg 0+8

Kommentar:
Noterbart att Fredrik Ohlin blev Lokets tredje skyttekung genom historien sedan Jonatan Karlman och därefter Kristian Andersson tagit hem priset varje säsong sedan föreningens premiärår 1997. I den fulla statistiken kan man även konstatera att Loket hade hela 18 olika målskyttar i år, vilket är en toppnotering. Erik Jörmyr gjorde sitt första mål efter tio säsonger i klubben. Per Linzander, 39, gjorde sitt första mål på fem år och Henrik Fälldin, 41, blev klubbens äldsta målskytt någonsin. Oscar Hallbergs åtta varningar lär även vara klubbrekord för antalet varningar under en och samma säsong.

Pristagare på Loketfesten
Lördagen 27/10 genomfördes den årliga Lokomotivfesten. Följande priser delades då ut:

Årets MVP: Jesper Nyman
Årets träningsnärvaro: Oscar Hallberg (efter kluns mot Per Linzander)
Årets rookie: Jesper Edholm
Årets utveckling: Zhenzi Zhang
Årets skyttekung: Fredrik Ohlin
Årets materialare: Henrik Fälldin
Årets golfmästare: John Linder
Årets klunsmästare: Vandad Ahmedi
Årets quizmästare: Kristian Andersson
Årets människa: ”Dennis”
Årets medarbetare: Fredrik Ohlin